پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - هشدار موسوی تاکامی در خصوص خطر حریق در جنگل ها و مراتع با توجه به افزایش دما
بازدید : 55 10 خرداد 1399 ساعت 11:17 شماره :73040

هشدار موسوی تاکامی در خصوص خطر حریق در جنگل ها و مراتع با توجه به افزایش دما
 

هشدار موسوی تاکامی در خصوص خطر حریق در جنگل ها و مراتع با توجه به افزایش دما

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، سید محسن موسوی تاکامی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، با توجه به وقوع گرم شدن هوا در خصوص خطر حریق در جنگل ها و مراتع استان مازندران هشدار داد.

موسوی تاکامی در این خصوص گفت: با شروع فصل خزان و ریزش برگها و خشکیدن بوته ها و علفها و احتمال بروز حریق از عموم هم استانی ها ومسافرین عزیز تقاضا می شود به منظور رفع خطر احتمالی توصیه های ایمنی زیر در مورد حریق را جدی بگیرند:

-         از روشن کردن آتش در جنگلها و مراتع جدا خود داری فرمایید.

-         برای طبخ غذا ازلوازم مخصوص این کار ازجمله پیک نیک و ...استفاده نمایید وچنانچه ضرورتا نیازمند به روشن نمودن آتش در جنگل و یا پارک جنگلی هستید قبلا اطراف محل را از خار وخاشاک پاک کرده و پس از رفع نیاز، آتش را کاملا خاموش نمایید.

-         کشاورزان عزیز قبل از آتش زدن مازاد محصولات کشاورزی در زمینهای مجاورجنگل ، به نزدیک ترین واحد منابع طبیعی اطلاع دهید.

-         از ریختن کاغذ، زباله، ته سیگار و مواد زاید مانند : شیشه، بطری و اجسام دیگر در سطح جنگل جدا خودداری کنید.

-         در صورت مشاهده دود یا آتش در جنگل سعی کنید آتش را خاموش کنید یا بلافاصله با شماره تلفن رایگان و شبانه روزی 1504 امداد جنگل و مرتع در سراسر استان مراتب را گزارش نمایید.

ایشان در ادامه، خسارت به درختان جنگلی و از بین رفتن ارزش های زیست محیطی ،از بین رفتن علوفه، نهال ها و بوته های کف جنگل، آسیب رساندن به خواص فیزیکی خاک، از بین رفتن گردشگاههای طبیعی، خسارت به لاشبرگ و هوموس کف جنگل، خسارت به پناهگاه حیات وحش، مرگ و میر و مهاجرت آنها، خسارت جانی و مالی به انسان، آسیب رساندن به محیط زیست و کاهش تولید اکسیژن، گسترش آفات و بیماریها،  کاهش سطح جنگل و هزینه زیاد برای احیاء جنگل وصد ها خسارت بزرگ و کوچک دیگر را خسارت های ناشی از آتش سوزی در جنگل ها و مراتع یاد کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، مهم ترین عوامل بروز و توسعه حریق در عرصه های جنگلی را به شرح ذیل عنوان کرد:

1-    حضور جنگل نشینان، دامداران و عدم رعایت مسایل حفاظتی و امنیتی درعرصه های جنگلی.

2-    بی احتیاطی رهگذران، شکارچیان دراستفاده بهینه ازعرصه های جنگلی خصوصا ایجاد آتش.

3-    گردشگری درعرصه ها و صدمات ناشی از ایجاد حریق توسط آنها.

4-    آزمندی افراد سودجو برای تصرف و تجاوز منابع طبیعی ازطریق آتش زدن درختچه ها و درختان

5-    آتش سوزی بقایای کشاورزی در حاشیه جنگل توسط کشاورزان.

6-     کمبود نیروی انسانی برای پیشگیری ، کشف و اطفای به موقع حریق درصورت دوری مسافت.

"نگذاریم بمیرد جنگل که جهان خواهد مرد."

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
کد رهگیری