پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - موسوی تاکامی در برنامه زنده تلویزیونی انعکاس مطرح کرد: 90 درصد آتش سوزی در جنگل ها، سهل انگاری انسانی است
بازدید : 57 20 خرداد 1399 ساعت 9:56 شماره :73521

موسوی تاکامی در برنامه زنده تلویزیونی انعکاس مطرح کرد: 90 درصد آتش سوزی در جنگل ها، سهل انگاری انسانی است
 

موسوی تاکامی در برنامه زنده تلویزیونی انعکاس مطرح کرد: 90 درصد آتش سوزی در جنگل ها، سهل انگاری انسانی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، سید محسن موسوی تاکامی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، در برنامه ی زنده ی تلویزیونی انعکاس از شبکه استانی مازندران با موضوع گفت و گو اطفاء حریق در عرصه های جنگلی، ضمن تقدیر و تشکر از همکاری و تعامل کلیه دستگاه های مرتبط دولتی و مردم شریف در فرهنگ سازی منابع طبیعی، حفظ و حراست از این منابع خدادادی گفت: متاسفانه 90 درصد آتش سوزی در جنگل ها و مراتع، سهل انگاری انسانی است.

موسوی تاکامی عنوان کرد: گونه های جنگلی شمال کشور و استان مازندران، جز نادرترین گونه های جنگلی از نوع صنعتی است و اخیرا، اهمیت بیش از پیش این موضوع با ثبت جهانی بیش از 300 هزار هکتار در یونسکو، نمایان شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری در برنامه استانی انعکاس با بیان این مطلب که جنگل های شمال کشور، بازمانده پایان دوران سوم زمین شناسی است که به میلیون ها سال پیش برمی گردد و جنگل های شمال یک نوار باریکه ای است که ودیعه ای برای انسان های کره ی زمین است که شامل استان ما هم شده، افزود: در خصوص حریق احتمالی و اطفاء آن، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، اقدامات بسیار خوب و ارزشمندی را انجام داده که به برخی از آن ها اشاره می کنم:   آموزش کارکنان در بحث امداد جنگل و اطفاء حریق و برگزاری دوره های امداد و نجات در جنگل با همکاری سازمان هلال احمر- آموزش جوامع محلی و سازمانهای مردم نهاد در نگهداشت و استفاده بهینه از منابع طبیعی- همکاری و تعامل با سایر دستگاهها جهت پیشگیری و اطفاء حریق.- شناسایی و برداشت مختصات جغرافیایی آب بندانهای طبیعی و مصنوعی و سدهای موجود در سطح اداره کل بمنظور هدایت بالگرد برای آب گیری.-استقرار و تکمیل ساختمان اطفاء حریق در منطقه  عباس آباد بهشهر با توجه به اینکه کانون آتش سوزی در شهرستانهای گلوگاه، بهشهر و نکا بوده است.(فاقد تجهیزات لازم).

وی ادامه داد: مشکلات مرتبط با اطفاء حریق در جلسه امنیت انتظامی استان طرح و بیان گردید و آماده باش نیروهای حفاظتی و شرکتهای مجری حفاظت در زمان افزایش گرما در دستور کار قرار گرفت. ایشان اظهار کرد: در راستای اجرای تبصره ذیل ماده 47 قانون حفاظت و حمایت جنگلها؛  طی نامه ای  از طریق سازمان جنگلها به دفاتر دهیاری استانداری و سازمان مدیریت بحران اعلام شد حسب نیاز، دستگاه های دولتی اعم از شهرداری و واحدهای مرتبط جهت امداد رسانی به کمک واحدهای منابع طبیعی بشتابند.

موسوی در ادامه این برنامه تلویزیونی، تصریح کرد: برای دستگاههای عملیاتی که کار اطفایی انجام می دهند و دستگاههایی که کار پشتیبانی و خدماتی می نمایند، مانند روان سازی مسیر راه (پلیس راه) و نجات آسیب دیدگان از طریق اورژانس و... دستورالعمل و تعیین شرح وظایف تهیه گردید.

وی اضافه کرد: در جلسه استانداری، استفاده از ظرفیت سازمان هواشناسی در زمان کاهش رطوبت و افزایش دما ، تقاضای نصب سنسور در کوریدور باد مناطق جنگلی و مرتعی بمنظور اعلام پیش آگاهی از سوی هواشناسی به منابع طبیعی و نهایتاً اعلام و اعزام کارکنان برگزاری مانورهای آموزشی اطفاء حریق با حضور کارکنان دیگر دستگاههای مرتبط، بمنظور ارتقاء سطح هماهنگی و هم پوشانی، وحدت در اطاعت پذیری و فرماندهی میدان حریق مطرح شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری دیگر اقدامات این اداره کل را به شرح ذیل بیان کرد:

1-   تشکیل کارگروه ها و جلب مشارکت NGO ها و هیئت های ورزشی و پایگاه های بسیج مردمی و ....

2-   در سال 96 پنجاه روستا که محاط در جنگل بودند به تجهیزات اولیه اطفاء حریق مانند بیل، بیلچه، آتش کوب، پیت آب، چکمه و ... تجهیز شدند.

3-      استفاده از ظرفیت شرکتهای مجری حفاظت.

4-      اطلاع رسانی از طریق جرائد، روزنامه، نصب بنر، فضای مجازی و مصاحبه رادیویی و....

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
کد رهگیری