پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - دکتر عطایی در دومین جلسه ستاد هفته منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، بیان کرد:حفاظت و حراست از منابع طبیعی وظیفه همه آحاد مردم است
بازدید : 82 11 اسفند 1399 ساعت 13:58 شماره :82766

دکتر عطایی در دومین جلسه ستاد هفته منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، بیان کرد:حفاظت و حراست از منابع طبیعی وظیفه همه آحاد مردم است

دکتر عطایی در دومین جلسه ستاد هفته منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، بیان کرد:

حفاظت و حراست از منابع طبیعی وظیفه همه آحاد مردم است

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، در راستای تحقق برنامه ها و اهداف سازمانی و به منظور برنامه ریزی و اجرایی نمودن باشکوه هفته منابع طبیعی و آبخیزداری سال جاری،  با رعایت شیوه نامه های بیماری کووید 19، دومین جلسه هماهنگی ستاد برگزاری هفته منابع طبیعی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، با حضور اعضای ستاد و نمایندگان دستگاه های اجرایی، در محل سالن جلسات این اداره کل برگزار گردید.

دکتر اسحاق عطایی مدیرکل و دبیر ستاد هفته منابع طبیعی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، ضمن خیر مقدم به حاضرین و تسلیت به مناسبت وفات حضرت زینب(س)، در خصوص هفته منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، گفت: سنت دیرینه درختکاری در احادیث و روایات همواره مورد توجه بوده است.در تقویم جمهوری اسلامی ایران نیز پانزدهم اسفند ما به عنوان روز درختکاری نامگذاری شده است.بیش از چهار دهه است که به همین مناسبت از 15 لغایت 21 اسفند ماه هر ساله برنامه های مختلفی تحت عنوان هفته منابع طبیعی و آبخیزداری به منظور گسترش فرهنگ حفظ، احیاء، توسعه و بهره برداری اصولی از منابع طبیعی تجدید شونده و معرفی اقدامات در این خصوص در اقصی نقاط کشور برگزار می شود.

عطایی افزود: در این ایام، مسئولین و اقشار مختلف مردم، تشکل های مردم نهاد، همیاران طبیعت و دستگاه های اجرایی عضو نهضت سبز به صورت نمادین و داوطلبانه اقدام به کاشت نهال می کنند.

دبیر ستاد هفته منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، خاطرنشان کرد: در هفته منابع طبیعی و آبخیزداری سال 99 اگر چه به دلیل شیوع بیماری های کووید 19 دچار محدودیت هایی در برگزاری مراسم ها خواهیم بود، اما سعی می کنیم این رویداد مهم، ملی و امیدبخش با اعمال شیوه نامه های بهداشتی مربوطه اجرایی شود و ان شاا... نهضت درختکاری و توسعه پوشش گیاهی کشور که در سال جاری بر اساس برنامه اقدام جهش سازمان جنگل ها از هفدهم آذرماه آغاز شده است در ایام هفته منابع طبیعی و آبخیزداری جشن گرفته شود.

اسحاق عطایی در ادامه بیان کرد: هفته منابع طبیعی و آبخیزداری در واقع یادآوری برای سال آینده است که با تلاش بیشتری به نگهداری و حفاظت از منابع طبیعی بپردازیم.

حفاظت و حراست از منابع طبیعی وظیفه همه آحاد مردم است. ایشان تصریح کرد:برای حفاظت از منابع طبیعی با توجه به کمبود نیروی انسانی و لجستیکی دست یاری به سوی همه مدیران، مسئولین و مردم دراز می کنیم.

در ادامه جلسه، دکتر بهادری معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: منابع طبیعی میراث گران بهایی است که هم در موجودات جانوری و هم گیاهی تاثیر بسزایی دارد و به مدد حفظ این منابع ارزشمند است که ما مازندران واقعی خواهیم داشت.کشوری خواهیم داشت که سرسبز خواهد بود. بهاری افزود: ما باید با برنامه های متنوع آموزشی و ترویجی و اقتصادی، روستا را به تحرک وا داریم جهت حفظ پوشش جنگلی روستاها و هم درآمد پایدار.

دکتر رمضانپور، رئیس مرکز تحقیقات علوم کشاورزی و منابع طبیعی، گفت: برای بهتر برگزار شدن این هفته ی خوب و ماندگار باید برنامه ریزی دقیق ئو اصولی داشت.ما در روز ششم هفته منابع طبیعی، یک مراسم خواهیم داشت که به صورت کانداکتور ملی در سامانه شاک( شبکه آموزش کشاورزی) ارائه می شود و بحث های ملی و استانی مرتبط خواهد شد که در خدمت عزیزان خواهیم بود. خوشبختانه ارتباط خوبی با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، به لحاظ آموزشی و تحقیقاتی وجود دارد.در بحث کنترل شب پره شمشاد هم دستاوردهای خوبی داشتیم.روش های کنترل بعضی از آفات جدید در جنگل ها در حال انجام است که ان شاا.. در کنار عزیزان ارائه دستاورد داشته باشیم.

نماینده اداره کل ورزش و جوانان استان هم در خصوص هفته منابع طبیعی گفت: از زمان نهضت سبز، این اداره کل با حضور و مشارکت هئیت های ورزشی، بسیج و کارکنان در سطح شهر و روستا با همکاری منابع طبیعی، شهرداری، نهال کاری در هفته منابع طبیعی صورت می گیرد و در خیلی از روستاها، مسیرهای جاده ای، نهال کاری شده است.در سال جاری ، زراعت چوب، میراث ماندگار، طی بخشنامه های ابلاغی استانداری همکاری داشته ایم.

معاون سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ساری هم بیان کرد: در هفته منابع طبیعی مطابق با سنوات گذشته برنامه های متعددی داریم که از جمله می توان به افتتاح پارک مدافعان سلامت و کاشت نهال در آن واقع در کوی پزشکان، کاشت هزار اصله نهال بید در محل دفن زاله ی سابق، نهال کاری در مسیر بلوار داراب حاشیه ی خط ریل آهن، اشاره کرد. سامانه ی ساری مند هم راه اندازی شده تا 5000 اصله نهال رایگان از طریق ثبت نام متقاضیان، درب مردم تحویل داده شود. همچنین مسابقه ی عکاسی مجازی کاشت نهال و نقاشی و تبلیغات بیلبوردی شهری متناسب با هفته منابع طبیعی انجام خواهد شد.

نماینده دانشگاه علوم پزشکی ساری هم به بحث پسماند اشاره کرد و گفت: توسعه و حفاظت در هفته منابع طبیعی با هم باید دیده شود مخصوصاً حفاظت که بسیار مهم است.موضوع پسماند باید دیده شود در برنامه هاف چون مشکلات و الودگی های زیادی را به وجود می آورد و باید بیشتر رعایت کنیم.به صورت نمادین هم که شده باید موضوع پسماند یا جمع اوری زباله و تفکیک زباله مدنظر قرار داده شود و اجرایی گردد. یک روز مشخص شود بابت اجرای مراسمی مشترک به منظور یادبود و تجلیل از زحمات و ایثارگی های شهدای سلامت و کادر درمان و نهال کاری به یاد این عزیزان از دست رفته صورت گیرد.

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
کد رهگیری