پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نعمت الله کوهستانی رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری با بیان اینکه در سال 1399 25000 هکتار از مراتع استان تهیه طرح مرتعداری شد.
بازدید : 45 24 فروردين 1400 ساعت 12:9 شماره :84457

نعمت الله کوهستانی رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری با بیان اینکه در سال 1399 25000 هکتار از مراتع استان تهیه طرح مرتعداری شد.
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری به منظور بهره برداری بهینه و اصولی با مشارکت حداکثری بهره برداران در امر مدیریت مراتع، برای 25000 هکتار از مراتع استان کتابچه طرح مرتعداری تهیه و 6000 هکتار نیز با انعقاد قرارداد اجرای طرح مرتعداری به بهره برداران قانونی آن احاله گردید.احاله مدیریت مراتع به بهره برداران، در قالب کتابچه طرح مرتعداری یکی از راهکاری اصولی برای تثبیت استمرار تولید علوفه و پایداری اکوسیستم مرتعی با مشارکت مردمی است.طرح مرتعداری سندی مشتمل بر مجموعه فعالیتهای مرتبط به حفظ، احیا، اصلاح ،توسعه و بهره برداری بیهنه از مراتع است که در قالب برنامه زمانی و مکانی معین و نیز پیش بینی حجم عملیات و برآورد هزینه و درآمد، تهیه و به تایید وزارت جهاد کشاورزی می رسد. پروژه هایی نظیر کپه کاری، بذرپاشی، قرق مراتع، تبدیل دیمزارهای کم بازده، توسعه ی گیاهان دارویی، تامین آب شرب دام و اجرای سیستم های چرایی مهمترین پروژه های چرایی مهمترین پروژه هایی هستند. که به منظور حفاظت و جلوگیری از بهره برداری بی رویه، پیشگیری از سیر قهقرایی مراتع، پراکنش صحیح منابع آبی، بهره برداری یکنواخت از تمامی سطح مرتع و ازدیاد گونه های خوش خوراک تر طبق برنامه ی زمانبندی در قالب طرح مرتعداری قابل اجراست. لازم بذکر است مساحت مراتع استان 387000 هکتار است که تا کنون برای 330000 هکتار طرح مرتعداری تهیه شده است و برای باقیمانده مراتع فاقد طرح در استان تا پایان سال جاری بر اساس بخشنامه ابلاغی سازمان کتابچه طرح مرتعداری تهیه و به بهره برداران داده می شود.

روابط عمومی اداره کل منایع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
کد رهگیری