پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - جلسه مدیریت جامع مشارکتی منابع طبیعی حوزه آبخیز بابلرود در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری برگزار شد.
بازدید : 66 11 دی 1400 ساعت 12:27 شماره :92415

جلسه مدیریت جامع مشارکتی منابع طبیعی حوزه آبخیز بابلرود در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری برگزار شد.

جلسه مدیریت جامع مشارکتی منابع طبیعی حوزه آبخیز بابلرود در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، جلسه مدیریت جامع مشارکتی منابع طبیعی حوزه آبخیز بابلرود با حضور دکتر گرشاسبی معاون محترم آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، آقای مهندس قزلسفلو مدیرکل محترم کنترل سیلاب و آقای اسدی مشاور محترم ریاست سازمان، آقای دکتر عطایی مدیرکل محترم، آقای دکتر اسماعیل مختارپور معاون فنی و آبخیزداری، دکتر کوروش شریفی معاون برنامه ریزی توسعه مدیریت و منابع و دکتر مهران معافی دبیر کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری در محل سالن اجتماعات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری برگزار شد.

دکتر محمد عموزاد مدیر اجرایی مدیریت جامع مشارکتی حوزه بابلرود گفت: دولت جمهوری اسلامی  ایران در سال 1381 جهت پشتیبانی فنی و مالی از پروژه مدیریت جامع آب و خاک سد البرز در استان مازندران از بانک جهانی درخواست کمک فنی و مالی نمود. بعد از تهیه سند پروژه، فعالیت­های اجرایی طرح از اردیبهشت ماه سال 1385 آغاز گردید.

وی افزود: بر اساس سند پروژه سه اصل مهم سبب گردید تا پروژه البرز مورد تایید و توجه قرارگیرد:

1-           اصل زیست بوم که طبق آن برای حفظ محیط زیست لازم است تا منابع آب و خاک در حوضه رودخانه بابلرود به طور جامع و از بالادست تا پایین دست مدیریت گردد.

2-           اصل تشکیلات که درخصوص بهترین شیوه مدیریت منابع آب (زمانی که تمامی ذینفعان مشارکت می نمایند یا به بیان دیگر مدیریت از پایین به بالا‏ی مشارکتی) توجه دارد.

3- اصل سرمایه گذاری که آب را به عنوان منابع کمیاب دانسته و می بایستی مانند یک کالای اقتصادی به آن نگاه گردد.

رئیس اداره مهندسی و مطالعات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، ضمن بیان این مطلب که هدف اساسي از اجراي اين طرح دست يافتن به راهبردها و راهكارهاي عملي و اجرايي در امر مديريت منابع طبيعي بر محور مشاركت مردم محلي است، خاطرنشان کرد: يكي از شرايط لازم براي جلب مشاركت مردم، سازگار نمودن اهداف و برنامه‌ها و طرح‌هاي اجرايي با نيازهاي اجتماعي و اقتصادي مردمي است كه اين طرح‌ها برايشان اجرا مي‌شود و اين مهم زماني حاصل مي‌شود كه در نهايت، مردم خود، مديريت پروژه‌ها  و ادامه آن را بدست گيرند. طبيعي است كه اين فرايند در برگيرنده رابطه دو سويه و تعاملي است. از يك سو ايجاد رابطه پايدار در بهره‌برداري از جنگل و مرتع و از سوي ديگر تامين نيازهاي اقتصادي و اجتماعي مردم مورد تأكيد قرار دارد.

 

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
کد رهگیری